Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ежелгі көшпенділер мәдениеті |
|
Мектеп: Жарқайың ауданы «Львов негізгі мектебі» | |||
|
|
| |||
Күні: 022.09.2017 |
|
Мұғалімніңаты-жөні: Бекетова Жанар Серикбаевна | |||
|
|
|
| ||
Сынып: 5- сынып |
|
Қатысқандар: |
|
Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы |
Тұмар ханшайым туралы аңыз |
| |||
Оқу мақсаты |
5.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды. 5.А3. Ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады | ||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. | ||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: көркем шығарманың мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көбі орындай алады: тыңдалған мәтіннен нақты ақпаратты анықтайды,ауызша мәтін құрайды. Кейбіреуі орындай алады: қазақ тіліндегі төл дыбыстармен қатар үндестік заңын ескере отырып, ауызша мәтін айтады. | ||||
Бағалау критерийі |
1.Мәтіннің мазмұнын түсінеді және ақпаратты анықтайды. 2.Ауызша мәтін құрастыра алады. 3.Қазақ тіліндегі төл дыбыстарын ескереді. Үндестік заңын қолданады. | ||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Шегіну Тұтқындау Шайқас Патшайым соғыс | ||||
Құндылықтарға баулу |
Өз Отаның тарихын құрметтеуге, оны дәріптеуге баулу. | ||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, география | ||||
АКТ қолдану дағдылары |
Бейне материал; презентация, суреттер, Венн диаграмма Хикая картасы. | ||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Балалардан алдыңғы тақырыптан «Ежелгі көшпенділер мәдениеті»туралы не білетіңдерін анықтау. | ||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 минут
|
1. Сабақты шаттық шеңбермен бастаймын. Сыныпта психологиялық ахуал туғызамын: «Шаттық шеңбер»
Оқушыларды қағаз қиындылар арқылы екі топқа бөлемін
«Тұмар» тобы
«Кир» тобы
Үй тапсырмасын тексеру:Ішкі шеңбер және сыртқы шеңбер стратегиясы арқылы балалардан өтілген тақырыпты сүрақ – жауап арқылы тексеремін. 1.Әлем тарихында ерлікпен даңқы шыққан қандай әйел патшаларды білесіңдер?( Тұмар патшайым,Зарина патшайым) 2. Ел ішінде аты аңызға айналған қандай дана әйелдерді білесіңдер? ( Домалақ ана.....) 3.Қазақ халқының қандай ержүрек жауынгер қыздарын білесіңдер?( Мәншүк Мәметова, Әлия Молдағұлова )
Оқушыларға бейне материал көрсетіледі ( Сен білесің бе?)
|
қағаз қиындысы
ВИДЕО
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
25 минут
1 минут |
ҚБ .Кері байланыс: балаларға жалауша беремін Т.2 – тапсырма 2 топқа Тірек сөздерді қолдана отырып суреттерді сөйлет деген тапсырма беріледі,қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады.( Шегіну, тұтқындау, шайқас, патшайым, соғыс)
Кері байланыс:
ТЖ.Бір құты әдісі. 3- тапсырма Осы мәтіннен Тұмар ханшайымның қай ғасырда өмір сүргені және қай тайпаның патшайымы болғаны туралы мәлімет айту. Тұмар (Томирис) ханша (ж.ж.с.д. 570-520) – күнгей түркі сақ халықтарының байырғы заманда ел билеген атақты әйел патшаларының бірі. Грек жазбаларында оның елін «массагет» деп атайды. Тұмар ханша есімінің тарихқа еніп, әлемге танылуы Ахемен әулетінен шыққан, «төрт құбыланың тұтас билеушісі» атанған парсының әйгілі патшасы Кирдің (ж.ж.с.д. 558 – 530) Орта Азияға басқыншылық жорықпен келген, «жеңілуді білмейді» деп дәріптелген әскерін ашық шайқаста тас талқанын шығарып жеңуімен тікелей байланысты.
Сақ билеушісі
Ахемен
әулеті
520-570 жж
«Массагент» елі
ҚБ.Кері байланыс:
Сергіту сәті |
Хикая картасы
жалауша
Суреттер
Смайлик
Бір құты
Сергіту сәті. Мен қазақпын..mp4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 15 минут |
ТЖ.4- тапсырма Венн диаграмма Осы тапсырмада балалар, сендер Тұмар және Кир патшалардың ұқсастығын және айырмашылығын анықтайсыңдар Тұмар патшайым Кир патша
Батыр, патша Бір ғасырда өмір сүрген Әскер басшысы КЕРІ БАЙЛАНЫС:
Рефлексия:Балалар, бүгінгі сабақ ұнады ма? Өздеріңе қандай ақпараттар алдыңдар? Сендерге не қиын болды?
Үйге тапсырма: «Тұмар ханшайым» туралы қосымша ақпарат жинау |
Венн диаграммасы
|