Өткізу күні: 05.02. 2021 ж.
8 сыныптағы сынып сағаты
Тақырыбы: "қуанышты кездесулер таңы»
Мақсаты: "қарым-қатынас" ұғымының мағынасын ашу; позитивті қарым-қатынас құндылығы туралы түсініктерді кеңейту.
Міндеттері:
- адамның сезімдері туралы білімді қалыптастыру;
- мәдени және позитивті қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
- ересектерге, бір-біріне мейірімді, құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Ресурстар: сюжеттік суреттер, иллюстрациялар; әндердің аудиожазбалары: "Сәлеметсіз бе" (в.Костровтың сөздері, л. Квинт музыкасы), "мен қуанамын" (о. Атамановтың сөздері мен музыкасы).
Сабақ барысы.
- Бүгін біз достық қарым-қатынастың құндылығы және адамның басқа адамдармен қарым-қатынаста сезінетін сезімдері туралы сөйлесетін боламыз.
Өлең оқу. В. Коркина
МЕН ЖӘНЕ КҮН
Солнышко ясное-фактурадағы,
- Қайырлы таң! –
Сказало.
- Қайырлы таң! –
Мен өтіп бара жатырмын,
Көңілді жолаушы,
Таңертең ұқсас…
Бірақ егер сіз оянсаңыз –
Ал терезеден жаңбыр
Соққы мен соққы,
Күнсіз қараңғы ма?
– Доброе утро,
Достар, бәрібір…
Придумано ақылмен:
- Қайырлы таң!
Өзіммен
Балалар, сіздермен бірге көзімізді жұмып, елестетейік:
- Таңертең не болды. Сіз оянып, көзіңізді ашып, терезе арқылы күн сәулесінің қалай түсетінін көрдіңіз.
Күн сәулесі сізге айтады:
"Доброе утро, мой дружок,
Мен Күн шықты деп айтуға келдім,
Мен сені серуендеуге шақырамын.
Айналаның бәрі оянып, бақытты жымиды.
Созыңыз, күліңіз,
Керісінше, сіз оянасыз.
Потянись қолмен биікке жылдам, елдің ар-намысы!»
- Сіз бетіңізде күн сәулесінің жылуын сездіңіз бе? Егер солай болса, күліңіз.
Әңгіме
Таңертең сізді кім оятады? Таңертең қандай сөздерді тыңдағыңыз келеді?
Таңертеңгі көңіл-күй әрдайым қуанышты емес. Сіз қалай ойлайсыз, неге?
(Балалардың жауаптары).
– Біз Күнді бастайтын алғашқы сөздер - "Қайырлы таң". Біз бұл туралы не айтқымыз келеді? Жай ғана тілегім-таңнан? Мүмкін, біз бүгін таңертең бәрінің мейірімді болғанын қалаймыз ба? Балалар деп ойлайсыз ба? Басқа адамға деген жақсы қарым-қатынасыңызды қалай білдіруге болады?
(Балалардың жауаптары).
"Сәлеметсіз бе", "Сәлем", "сәлем", "Қайырлы таң", "қайырлы таң","Қайырлы күн", "қайырлы күн" сөздері – сәлемдесу сөздері.
- Сәлемдесу-бұл біреуге ізгі тілекпен жүгіну. Қарым – қатынас-бұл сезімталдық, ізгілік, мейірімділік және жауаптылық сияқты қасиеттерді көрсете отырып, қызықты әңгіме жүргізу, әңгімелесушіні түсіну мүмкіндігі.
Сіз тағы қандай сәлемдесу сөздерін білесіз? (Балалардың жауаптары).
Әр түрлі елдердің тұрғындары сияқты бір – бірімен амандасайық-нақты және ойлап табылған.
1. Сәлемдесу белгісі ретінде арабтар қолдарын кеудесіне кесіп өтеді.
2. Түрікмендер қолдарын ұзын жеңдеріне жасырады.
3. Қытайлар қолдарын дененің бойымен созады.
4. Тәжіктер екі қолын кеуденің астына бүктейді, сәл сәлемдесуге жақындайды және "Ассаламалейкум" дейді және екі қолын созады.
5. Үнді тайпалары бейтаныс адамды көргенде, ол жақындағанша және осы бейбіт позаны байқамайынша отырады.
6. Тибеттіктер сәлемдесіп, бас киімін оң қолымен шешіп, сол қолын құлағының артына қойып, әлі де тілін шығарады.
7. Жас американдық досын оның артына шапалақтап қарсы алады.
8. Латындар құшақтайды.
9. Самоандықтар бір-бірін иіскейді.
10. Үндістер алақандарын қайықпен бүктеп, басын иеді.
11. Жапондар садақтарды жақсы көреді.
12. Мумба Юмба тайпасының тұрғындары қолдарын жайып "У" дейді.
13. Кішкентай балалар бетін қолдарымен жауып, содан кейін қарап, "КУ-КУ" дейді»
14. Үлкен ханымдар терең реверанспен жүрді.
15. Жақын достар "сәлем" дейді және қолдарын көңілді толқытады.
16. Ал біздің Қазақстан Республикасында мұғалімдер балаларды сабақта "Сәлем" сөзімен қарсы алады.
Ойналық. Топтардағы жұмыс.
Балалар, сіздің үстеліңізде жиналуы керек сәлемдесу сөздері бар. Мен сізге үш топқа бөлуді ұсынамын (түрлі түсті шеңберлерді таңдау үшін).
"Сәлеметсіз бе"," Сәлем"," Қайырлы таң"," Қайырлы күн"," Қайырлы кеш"," Сізді көргеніме қуаныштымын"," қош келдіңіз"," қалайсыз","Сәлем".
- Ендеше, сәл отдохнем және қайтадан поздороваемся әр түрлі тәсілдермен, тұрсақ шеңберіне.
Сәлеметсіз бе, бүгін бізге келгендердің бәрі! (қолды екі жаққа бөліңіз)
Сәлеметсіз бе, мейірімділікке сенетіндердің бәрі! (оң жақтағы көршімен қол шапалақтады)
Сәлеметсіз бе, күш-жігерін аямайтындардың бәрі (сол жақтағы көршісімен амандасты). Өз бақытымен бөліседі.
Бүгін бізге келгендердің барлығына қуаныштымыз (қолдарын екі жаққа бөлді)
Мейірімділікке сенетіндердің барлығына қуаныштымыз (әуеннің ырғағына еніп, қол ұстасып)
Біз өз күшімізді аямайтындардың бәріне қуаныштымыз. Өз бақытымен бөліседі.
Әңгіме
Жақсы көңіл-күй қалыптастыруға не көмектеседі?
(Балалардың жауаптары).
– Сіз дұрыс айтасыз, ізгі ниет, бір-біріңізге құрмет жасауға көмектеседі
жақсы көңіл-күй.
Дәйексөз:
Егер сіз өмірдің сізге күлгенін қаласаңыз,
алдымен оған жақсы көңіл-күй сыйлаңыз.
Бенедикт Спиноза, голландиялық философ.
Сізбен бұл болады ма?
Жаздың жылы таңында Сережа серуендеуге аулаға шықты. Оның көңіл-күйі жақсы болды, бірақ ол әлі не істеу керектігін шешкен жоқ.
Кенеттен ол таныс баланың басқа кіреберістен шыққанын көрді. Сережа қатты қуанды және оған қарай жүгірді. "Міне, керемет, – деп ойлады ол, - енді кіммен ойнауға болады!»
– Сәлем, Коля, - деп Сережа баламен амандасты.
Коля үнсіз қалды және тараптарға немқұрайды қарады.
– Сен бұл здороваешься? - деп сұрады Сережа.
- Ал не? - деп жауап берді Коля.
- Ештеңе жоқ, олар сізбен амандасқан кезде жауап беру әдеттегідей.
– Ну…
– Бұл ну?..
- Ештеңе.
-Мүмкін бір нәрсе ойнайтын шығармыз?
– Бұл?
- Білмеймін…
Балалар молчали. Сережаның көңіл-күйі нашарлады. Ол:" Қош бол", - деді де, жауап естімей, бұрылып, алаңға ақырын қарай беттеді. Біраз уақыт өтті, Сергей үйге кетті. Есікті әже ашты. Немересінің ренжіген жүзін көріп, ол сұрады:
- Сережа, саған не болды?
– Ештеңе, - деп жауап берді немересі.
- Неліктен тез оралдыңыз?
Сережа әжесіне Колямен қалай кездескенін айтты, ол онымен сөйлескісі келмеді, тіпті сәлемдесуге де жауап бермеді. Әжесі немересін құшақтап, айтты:
- Сережа, кешіре білу керек. Адамдар басқаларды ренжіткендерін түсінбейтін кездер болады.
- Мен де келесі жолы онымен сөйлеспеймін! Ол менімен де, Мен де онымен бірге", – деді Сергей.
– Әрине, бұл мен сені күтпедім. Мұны тек әдепті балалар жасайды. Есте сақта: ешқашан қайтала-әрекеттер адамдарды кім қатысты, саған сайланып, өзіне невежливо. Бұл жағдайда сіз өзіңіз дөрекі, әдепсіз адам боласыз. Содан кейін, Егер Коля ақылды бала болса, ол барлық достарды дөрекілікпен иеліктен шығаруға болатындығын түсінеді.
Есік қоңырау шалды. Сергей есікті ашып, табалдырықта Коляны көрді. Ол басымен сырғаның алдында тұрып, тыныш дауыспен сөйледі:
- Кешіріңіз, Сергей, мен... білесіз бе... жақсы, сізге қалай түсіндіруге болады ... – және үнсіз қалды. Сережа оның қолынан ұстап: "Сәлем, сені көргеніме қуаныштымын", - деп әжесіне айқайлады:
– Әжем! Менің досым келді, біз бірге ойнаймыз.
Сережаның әжесі қандай кеңес берді?
Бұл оқиғаны естігенде не түсіндіңіз?
Кешіре білу неге маңызды?
(Балалардың жауаптары).
1.СЫПАЙЫЛЫҚ МЕКТЕБІ " ОЙЫНЫ»
Балаларға "Сәлеметсіз бе", "кешіріңіз", "мейірімді болыңыз", "өте жақсы", "өте қуанышты", "сізге жақсы", "рахмет", "өтінемін"деген сөздермен карточкаларды таратыңыз. Әр оқушы сыпайы сөздермен сөйлем құруы керек.
2.ТОТЫҚҰС " ОЙЫНЫ»
Балаларға көрсету-әр түрлі эмоционалды күйдегі адамдардың бет-әлпеті (қуаныш, қайғы, тосынсый, реніш, тыныштық, ашу, қорқыныш, ләззат және т.б.). Балалар эмоционалды жағдайды бейнелеуге тырысады.
Сізге қандай эмоционалды жағдайды көрсету қиын?
Сізге қандай сезімді бейнелеу оңай? Неліктен?
Естеріңізде шығар, адамдар кездескен кезде бір-біріне?
(Балалардың жауаптары).
3.ОЙ толғау.
А) мұғалім үстелге отырады және бірдеңе жазады. Оқушылар сабаққа кезекпен кіреді. Бірінші оқушы сөйлейді:
- Сәлеметсіз Бе, Инна Викторовна!
- Сәлем, Санжар.
Екінші оқушы сабаққа жүгіріп келіп, көңілді айқайлайды:
- Салют барлық!!!
Үшінші оқушы үнсіз өз орнына өтеді.
Сіз бұл жағдайда қалай әрекет етесіз? (Балалардың жауаптары).
Б) математика сабағында Миша квадратты дұрыс жазған жоқ. Оны өшіру үшін өшіргіш қажет. Ол көршісін шынтағымен итеріп: "серпімді Жол бер!"Лена оған өшіргіш бермеді.
Сіз бұл жағдайда қалай әрекет етесіз? (Балалардың жауаптары).
- Балалар, тақтаға қарап, сөздерді оқыңыз:
Сиқырлы сөз, бұл айқын күн.
-Сіз бұл мақалды қалай түсінесіз. Балалардың мәлімдемесі.
Екі рет екі рет білу керек
Барлық сиқырлы сөздер.
Бұл қысқа сөздер
Таңертең барлық жерде естіледі
Олар әлемде ғасырлар бойы өмір сүреді
Оларды есте сақтаудың уақыты келді
Мұғалім: келесі жағдайларды қарастырайық:
"Жанжал»
Біз досымызбен ұрысып қалдық
Және бұрыштарда отырды
Бір-бірінсіз өте скучно
Біз татуласуымыз керек
Мен оны ренжітпедім
Тек аюды ұстады
Содан кейін аюмен қашып кетті
Және "мен бермеймін" деді»
- Қалай ойлайсыз, картаны оқу.
Сіз неге ойлайсыз?
Енді автордың бұл өлеңді қалай аяқтайтынын тыңдаңыз:
Ханымдар оған мишку, извинюсь
Мен оған доп беремін, трамвай беремін.
Мен айтайын: "ойнайық!»
Мұғалімі:
- Сонымен, сыпайы сөздер әлі де бар. Оларды атаңыз.
- Ал сіз бір-біріңізге қалай қарайсыз?
Балалардың мәлімдемесі.
Дәйексөз
Сыпайылық-бұл басқаларға сізге жағымды болатындай әрекет ету мүмкіндігі.
- Сыпайы болу үшін не істеу керек?
Балалардың мәлімдемесі.
Сыпайылық ережелері.
Сыпайылық-бұл басқаларға сізге жағымды болатындай әрекет ету мүмкіндігі.
2. Әрқашан мейірімді болыңыз, кездескен кезде сәлем айтыңыз, көмек үшін рахмет, кетіңіз – қоштасыңыз.
3. Өзіңіз туралы алаңдамаңыз, кетіңіз, қайда барғаныңызды және қай жерге оралғаныңызды айтыңыз.
4. Күлкілі емес, күңкілдемеңіз. Сенің каприз бүлдіруі мүмкін көңіл-күй-басқа.
Қорытынды сабақ.
Сыпайы сөздерді еске түсірейік.
Балалардың жауаптары.
Рахмет-Рахмет
Қош бол-Сау болыныз
Кешіріңіз-Кешіріз
Өтінемін-Мархабат
Сәлеметсіз Бе-Салеметсіз Бе
Ойын " Ертегіде қонақта»
Ертегі кейіпкерлерінің қайсысы ең білімді екенін анықтайық
1. Вини пух үстелдегі бал құмырасын көргенде, оны бірден ұстап алып, бәрін жұлып алды.